piątek, 26 lipca 2013

  JAK ODUCZYĆ PSA GRYZIENIA PRZEDMIOTÓW                                                                                                                                       Problem gryzienia występuje zazwyczaj, jeżeli mowa o szczeniakach. Małe psy mają potrzebę gryzienia przedmiotów przede wszystkim ze względu na wymianę zębów - podczas wyrastania stałych zębów dziąsła, podobnie jak w przypadku dzieci, zaczynają je swędzieć i pies, aby pozbyć się tego wrażenia, zaczyna obgryzać przedmioty. Zazwyczaj są to kapcie, z racji tego, że noszą zapach właściciela - tutaj dochodzi dodatkowo aspekt psychologiczny. Często jednak pies obgryza również meble, co na dłuższą metę może stać się mocno uciążliwe. Mamy tutaj do czynienia z tak zwanym gryzieniem szczenięcym (polecam artykuł o problemach ze szczeniakami na portalu zoologicznym zwierzakowo.pl. Jeżeli złapiemy psiaka na gryzieniu przedmiotu, należy złapać go za obrożę, powiedzieć głośno ,,Nie!” lub ,,Nie wolno!” (komenda powinna być stała, pies się do niej przyzwyczai) oraz wyjąć mu przedmiot z pyska. Jeżeli gryzienie zdarza się, gdy nie ma nas w domu, możemy mu zapobiec, zamykając psa w osobnym pomieszczeniu podczas naszej nieobecności. Można użyć również specjalnych preparatów do spryskiwania przedmiotów i miejsc najczęściej ulegających pogryzieniom - preparat taki odstrasza psa poprzez zapach i smak, ale nie jest dla niego szkodliwy. Innym rozwiązaniem jest zakup klatki, czy to wystawowej, czy zwykłej, na tyle dużej, aby pies mógł spokojnie w niej spać i się ruszać oraz aby była odpowiednia wielkościowo w momencie, kiedy psiak urośnie. Tutaj należy jednak szczeniaka przyzwyczajać do klatki, aby czuł się w niej pewnie i komfortowo, a nie tak, jak gdyby było to dla niego karą.
Pomysł z klatką może sprawdzić się również w przypadku gryzienia z nudów. Psy mają to do siebie, że czasem potrafią nas całkowicie zaskoczyć. Pies, który dotąd nie gryzł niczego w domu, może nagle zmienić przyzwyczajenia i zacząć obgryzać przedmioty - należy jednak zastanowić się, jaki jest powód tej zmiany. Czasem może być to zmiana warunków życia czy nowa osoba lub zwierzę w domu, jednak najczęściej wynika to ze zwykłej nudy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zapewnienie psu przed wyjściem do szkoły czy pracy maksimum ruchu oraz zabawy - długi spacer z aportowaniem, czy rzucaniem frisbee powinien psa zmęczyć, dzięki czemu prześpi on czas naszej nieobecności.
Czasem, gryzienie przedmiotów może wynikać z chorób - wtedy mowa o gryzieniu nerwowym czy chorobowym - jeżeli więc pies ma zapewniony ruch, a prócz gryzienia zmieniło się także coś innego w jego zachowaniu, należy niezwłocznie udać się do weterynarza.
Tagi dla tego wpisu: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz